Musí byť poistené aj nepoužívané auto?

V otázke, či aj odstavené alebo nepoužívané vozidlo musí mať platné PZP nemá úplne jasno veľa vodičov. Mnohí si totižto myslia, že auto stačí odstaviť, či zaparkovať niekde v garáži a tým povinnosti skončili. To však platí iba v prípade, že je vozidlo trvalo, alebo dočasne odhlásené z evidencie. V opačnom prípade má jeho majiteľ stále povinnosť mať toto auto poistené.

Prihlásené vozidlo musí mať PZP

Zákon v tomto prípade hovorí jasne. Každé vozidlo, ktoré je prihlásené na dopravnom inšpektoráte a má pridelené evidenčné číslo, musí mať aj platné povinné zmluvné poistenie. Vôbec sa pritom neprihliada na to, či sa aktívne využíva alebo nie. Prihlásením automobilu do evidencie vozidiel a pridelením ŠPZ získava jeho držiteľ oprávnenie na to, aby toto vozidlo užíval na pozemných komunikáciách. Preto musí mať takéto auto aj platné PZP.

Jediným riešením v takejto situácii je auto dočasne alebo trvalo odhlásiť. Vozidlu bude odobrané evidenčné číslo a jeho držiteľ ho už nebude môcť používať na jazdenie po pozemných komunikáciách. Zároveň mu zanikne povinnosť mať toto vozidlo poistené. Trvalé odhlásenie sa odporúča pri nepojazdných automobiloch pri ktorých si je majiteľ istý, že ich už nebude používať. Dočasné odhlásenie je vhodné riešenie pri takých autách, s ktorými má ich majiteľ ešte plány, no vie, že dlhšiu dobu ich nebude používať.